مجوز های شرکت کنترل کیفی دارا تجهیز اکسین
آگوست 25, 2021

مدار تنفسی

انواع ست های لوله خرطومی بیهوشی و ونتیلاتور (مات و شفاف)

ست‌هاي لوله خرطومي بيهوشي- ونتيلاتور بي‌شک يکي از پرمصرف‌ترين کالاها در حوزه تنفسي و بيهوشي است. اين ست‌ها به‌عنوان رابط بين بيمار و دستگاه استفاده مي‌شوند و هدف آن‌ها رساندن گازهاي تنفسي در دستگاه به بيمار است. اين ست‌ها عمدتاً دو شلنگ هستند؛ يک شلنگ براي مسير دم و شلنگ دوم براي مسير بازدم است. محاسبه حجم، فلو و فشار نيز از طريق گازهاي برگشتي از شلنگ بازدمي انجام مي‌شود.

ست‌هاي بيهوشي رابط ميان دستگاه و بيمار است که از يک سمت به دستگاه بيهوشي متصل مي‌شود و از سمت ديگر به ورودي لوله تراشه که در دهان بيمار قرار دارد و انتهاي آن در گلوي بيمار است متصل مي‌شود و وظيفه‌ انتقال ترکيب گاز اکسيژن و گازنیتروژن به ريه بيمار را بر عهده دارد. در ابتداي عمل، ماسک بيهوشي به انتهاي ست وصل مي‌شود و آن را بر روي بيني و دهان بيمار قرار مي‌دهند و قبل از تزريق ماده بيهوشي، اکسيژن بدين وسيله به بيمار مي‌رسد تا درصد اکسيژن خون بالا برود.

لوله خرطومی (مدار تنفسی) بیهوشی

بیهوشی عبارت است از فقدان کامل حس درد. اصولاً اعما ل جراحی مستلزم بیهوشی یا بی حسی بیمار است  که بدون آن عمل جراحی برای بیمار تحمل ناپذیر است. معمولاً داروهای بیهوشی ارتباط مخصوص به سیستم عصبی داشته و باعث می شود بیمار احساس درد نکند. این بی حسی یا عمومی است یعنی مریض به کلی به خواب عمیق فرو رفته و به هیچ نوع تحریک خارجی جواب نمی دهد و یا اینکه بوسیله تزریق داروهای بخصوص، فقط در محلی که باید عمل جراحی آن انجام گیرد احساس درد از بین می رود. داروهای بیهوشی عمومی به صورت گاز هستند مثل سیکلوپروپان که ماده ای قابل اشتعال منفجرکننده است و یا به صورت بخار مثل اتر , هالوتان و ایزوفلوران می باشند که از طریق ست بیهوشی قابل انتقال به بیمار می باشند.

از لوله های خرطومی بیهوشی برای انتقال دارو های بیهوشی که به صورت گاز می باشند(مانند سیکلوپروپان و ایزو فلوران و … که ماده ای قابل اشتعال می باشد) به بدن بیمار استفاده می شود. این لوله های خرطومی بگ دار در واقع یک مدار بیهوشی و تنفسی یکبار مصرف و دارای طراحی مناسب جهت اتصال به دستگاه بیهوشی هستند. این محصول ضد انسداد و بدون هرگونه نشتی در سیستم و دارای کانکتورهای محکم و مقاوم و ساخته شده از EVA گرید پزشکی و زیست سازگار است. لوله‌های بیهوشی در دو نوع مات و شفاف بدون‌ بگ و بگ‌دار، که نوع بگ دار آن پر مصرف تر است، در دو مدل اطفال و بزرگسال موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *